Библиотекарска секција

С обзиром да библиотека није само место где се искључиво позајмљују књиге неопходне за наставу или намењене читању у слободном времену, већ је и активан чинилац у процесу образовања и васпитања ученика, у нашој библиотеци оформљена је библиоткарска секција.

Библиотекарску секцију чине ученици четвртог, петог и  шестог разреда.

Чланови секције имају прилику да се кроз активности у оквиру исте  упознају са  пословима из области библиотекарства и библиотечке делатности  (техником издавања књига, обрадом, заштитом књижевног фонда...), а такође и испоље своју креативност кроз различите активности радионичарског типа.

Активности библиотекарске секције у школској 2014/2015. години

СЕПТЕМБАР

Радионица- плакат на тему Дечја права који је изложен у холу школе.

ОКТОБАР

Поводом 150 година од рођења нашег великог комедиографа и дечијег писца, Бранислава Нушића, у холу школе изложен је плакат на коме су се могле видети слике из његовог приватног живота, слике његових дела, цитати, карикатуре и др.

7.10.2014. године - Посета првака школској библиотеци

Традиционално ученици првог разреда приликом прве посете школској библиотеци истој дарују књиге.

И ове године су ученици заједно са својим учитељицама дарoвали велики број интересантних наслова.

Ученици су на врло интересантан и симболичан начин посетили библиотеку, носећи књиге на својим главама.

Приликом посете упознати су са правилима понашања у библиотеци и начинима узимања и враћања књига.

Поред ученика првог разреда књиге су даровали и ученици осталих разреда.

Спровођењем ове акције фонд библиотеке се сваке године значајно повећа.

ДЕЦЕМБАР

Радионица- израда новогодишњих честитки уз коришћење различитих материјала ( вуница, перлице, дугмићи...).

Честитке су изложене у холу школе.

У складу са актуелним годишњим добом уређена је библиотека као и пано испред ње.

ЈАНУАР

Поводом  стогодишњице од рођења нашег писца Бранка Ћопића у холу школе изложен је плакат на коме се могу видети слике из различитих периода његовог живота, слике дела, цитати, песме, његова биографија, библиографија и др.

Радионица – уређење паноа у холу школе у част прославе Савиндана

ФЕБРУАР

Радионица - Користећи литературу из наше библиотеке, чланови секције су одрадили плакат посвећен животу и раду Вука Стефановића Караџића.

МАРТ

С обзиром да је 13.3.1975. године умро наш нобеловац и велики писац Иво Андрић у холу школе изложен је плакат посвећен његовом животу и раду. Ученици, радници школе и родитељи могу да се упознају са његовим делима, сликама из живота, биографијом и библиографијом.

Радионица-  израда ускршњих честитки, корпица за јаја и обележивача за књиге.

АПРИЛ

2.4. – Међународни дан дечје књиге

Овај датум је узет за обележавање овог празника јер се на тај дан, 1805. године, родио један од најпознатијих бајкописаца Ханс Кристијан Андерсен.

Ове године обележавамо 210 година од његовог рођења и 140 година од смрти и тим поводом у холу школе је изложен плакат посвећен његовом животу и раду.

Поред Светског дана дечије књиге, у овом месецу се обележава и Светски дан књиге.

Испред библиотеке је уређен  пано на којем су, на симболичан начин, обједињена ова два празника као и актуелно годишње доба.

Традиционално се у нашој школи последње радне недеље пред Ускрс приређује продајна изложба дечијих радова посвећених овом нашем празнику.

Чланови секције су се одазвали овој манифестацији. Купцима су понудили велики број интересантних обележивача за књиге, честитке, корпице за јаја и др.

Од прикупљеног новца купљено је неколико нових књига по избору ученика.

МАЈ

16.5.1898. године рођена је једна од наших највећих песникиња, Десанка Максимовић. Тим  поводом је у холу школе изложен плакат посвећен њеном животу и раду.

Чланови секције који се у слободно време баве писањем песам или прича своје радове су представили осталим члановима.

ЈУН

Анализа  рада и евалуација оствареног у овој школској години, утисци, коментари, предлози за будуће активности у оквиру секције.

Библиотекар,

Тања Павловић